Preskočiť na obsah

Príhovor starostu k 8. marcu – MDŽ

Zverejnené 8.3.2024.

Kategória

Milé ženy,

8. Marec – Medzinárodný deň žien  nám poskytuje príležitosť zastaviť sa a uznať význam príspevku, múdrosti a odhodlania žien po celom svete. Je to deň na to, aby sme si uvedomili, že rovnosť pohlaví je nevyhnutnou súčasťou spravodlivej a udržateľnej spoločnosti.

História Medzinárodného dňa žien siaha až do začiatku 20. storočia, keď sa ženy vo viacerých krajinách začali zjednocovať v boji za svoje práva, vrátane práva hlasovať a rovnocenného postavenia v spoločnosti. Odvaha a neúnavná snaha týchto žien položila základy pre mnohé zlepšenia v oblasti rodovej rovnosti, ale stále máme pred sebou veľa práce, aby sme dosiahli úplnú rovnosť.

Dnes si pripomíname úspechy žien vo všetkých oblastiach života – vedy, umenia, podnikania, politiky a mnohých ďalších. Taktiež si pripomíname, že stále existujú prekážky a nerovnosti, ktoré treba prekonať. Je našou spoločnou povinnosťou podporovať a povzbudzovať ženy, aby dosiahli svoj plný potenciál a aby mali rovnaké príležitosti ako muži.

Dnes by sme mali byť vďační za všetky silné, múdre a odhodlané ženy, ktoré prispeli k formovaniu sveta, v ktorom dnes žijeme. Taktiež by sme mali mať na pamäti, že každý z nás môže a mal by prispievať k vytváraniu  rovnoprávnej spoločnosti pre všetkých.

Takže dnes, na Medzinárodný deň žien, nezabudnime na úlohu, ktorú hráte vy všetky – vaše úsilie, váš prínos a vaša odvaha formujú lepšiu budúcnosť nielen pre ženy, ale pre všetkých nás. Ďakujem vám a oslavujme spoločne s cieľom dosiahnuť skutočnú rovnosť pre všetkých.

                                                                                                                       Ondrej Mikuš v.r.

                                                                                                                          starosta obce