Fotogaleria

Partnerstvo pre Horné Záhorie

 Banner

Rodáci

Medard na návšteve u nás

So záujmom čítam príspevky „Mozaika storočia denníka SME“. Po dlhšej úvahe som sa rozhodol prispieť aj ja svojim príbehom v deň okupácie ČSR vojskami Varšavskej zmluvy. To neobyčajne krásne leto socializmu s ľudskou tvárou sme prežívali i my dedinčania s veľkou úľavou a očakávaním krásnej budúcnosti v slobodnom štáte.

V toto leto bol u nás v rodine na návšteve môj brat Medard – saleziánsky kňaz v bývalej Spolkovej republike Nemecko – už ako občan Nemecka. Ešte v dobe totality som mu u nás v ČSR vybavoval rôzne „papiere“ aby jeho žiadosť o občianstvo NSR bola vybavená kladne. Nakoľko bol v Nemecku už asi od roku 1958 jeho žiadosti bolo vyhovené.

V spomínanom roku 1968 v lete bol v rodnej obci Oreské na dovolenke. Po ukončení jeho návštevy som s ním mal spolu s manželkou a dvomi deťmi cestovať späť do Nemecka, kde sme mali stráviť 14 dní dovolenky. Všetko (batožina, víza a ostatné) bolo pripravené. Odchádzať sme mali autom dňa 22. 8. 1968.

Avšak čo sa stalo. Deň pred tým, než sme mali odísť, teda 21. 8. skoro ráno pribehol brat autom s tým, že sme obsadení ruskými vojskami. Že už aj brata zobudil a ten čaká doma u rodičov. Musíme ho čo najskôr vypraviť a odviesť za hranice.

Stalo sa. Bez raňajkovania som spolu s Antonom sadol do auta, zašli sme pre brata a rýchlo odchádzali cez B. Mikuláš, Studienku, Malacky do Bratislavy. Cestou sme stretali vojská, v Bratislave bola zapchatá hlavná cesta tankami od Lamača až do stredu mesta. Prešli sme akousi bočnou cestičkou ku križovatke na Slávičie údolie a potom popri Dunaji sme smerovali na železný most cez Dunaj do Petržalky s úmyslom, že prídeme na hranice a odtiaľ sa brat už nejako dostane do Viedne.

Ale kdeže! Všade plno vojska, hlavne tankov a tí nás absolútne nechceli pustiť, museli sme sa od mosta vrátiť. Vracali sme sa cez Hlavné námestie. Pre množstvo tankov a ľudí sme museli zaparkovať niekde v miestach, kde je teraz hotel Kyjev (neviem, či sa ešte tak volá). Vzali sme batožinu, že pôjdeme peši, snáď nás pustia. Prešli sme kúsok smerom k Dunaju, všade trma-vrma, davy ľudí okolo tankov, tu nastala streľba – a čo teraz? Nedá sa nič robiť, musíme sa vrátiť. A čo teraz? Nič, skúsme na železničnú stanicu, uvidíme, čo bude ďalej. I tam bolo strašne veľa ľudí, rozhlas stále vysielal správy z diania v republike.

Pri výdaji cestovných lístkov nám nevedeli povedať, či vlak do Viedne pôjde, alebo nie. Čakali sme. Za určitú dobu rozhlas oznámil (staničný), že vlak asi pôjde. S úzkosťou sme všetci traja čakali na vývin ďalších udalostí. Počúvali sme stále štátny rozhlas. Oceňujem úžasnú prácu pracovníkov čsl. Rozhlasu, ako neustále informovali ľudí o súčasnej situácií.

Po dlhom čakaní staničný rozhlas oznámil, že vlak do Viedne pôjde, aby cestujúci nastupovali. To bola úľava! Brat nastúpil a v dosť dlhom čase sme sa rozlúčili s prianím šťastného prechodu cez hranice. Po odchode vlaku sme sa s Antonom snažili rýchlo prejsť ešte do Devínskej Novej Vsi, či bude vlak pustený do Viedne. No jazdí rýchlo popri tankoch a inej vojenskej techniky. Podarilo sa nám to a keď vlak opustil stanicu v D. N. Vsi s uľahčením sme si oddýchli, sadli do auta a snažili sme sa čo najrýchlejšie dostať domov oznámiť rodičom, že Medard sa asi šťastne dostane za hranice ČSR a oddýchne si vo Viedni a vráti sa „domov“ do Nemecka. Cestou domov nás jeden tank skoro vohnal do priekopy. Ledva som vozidlo uriadil, aby sme sa neprevrátili.

Po príchode do Oreského nás privítalo zvonenie a hlas sirény na znak protestu.

Brat sa šťastne dostal do Viedne a potom domov do Nemecka. Ja s rodinou som sa do Nemecka v tom roku nedostal. V roku 1969 sme si znova vybavili potrebné náležitosti a na 14 dní sme odcestovali na dovolenku do Nemecka.

Na takéto udalosti sa nedá zabudnúť.

 

Vladimír Štepanovský, 74 rokov, Oreské

 

Samospráva online

 Banner

ANKETA

Chcete vybudovať dalšiu bytovku v obci ?
 

Vaše odkazy

admin
Výzva Mimisterstva Obrany
htt...
Štvrtok, 22 Marec 2018
admin
Výzva na predloženie cenovej p...
Piatok, 10 November 2017
Admin
VYHLÁSENIE VEREJNEJ OBCHODNEJ ...
Utorok, 07 November 2017

Privátna zóna